W jaki sposób uruchomić starsze programy/gry na Windows 7?

zgodność

Nie jest tajemnicą, iż nie wszystkie starsze programy, które pierwotnie były projektowane na systemy Windows XP lub nawet Millenium czy 98, pracują poprawnie w środowisku Windows 7, szczególnie 64 bitowym.

 

Co jednak zrobić, kiedy chcemy uruchomić wspomniane programy, gdyż są potrzebne nam do pracy, rozrywki, lub też używamy ich ze względu na sentymenty lub przyzwyczajenia.

 

Programiści Microsoftu jednak nie są w ciemię bici i przewidzieli taką możliwość. Stworzyli oni tryb zgodności, który umożliwia uruchomienie starszych programów w środowisku w jak największym stopniu zgodnym z wcześniejszymi systemami.

 

Aby uruchomić narzędzie należy otworzyć Panel sterowania i najlepiej poprzez pole wyszukiwarki znaleźć Rozwiązywanie problemów i uruchomić poprzez podwójne kliknięcie. Po odszukaniu obszaru Programy musimy kliknąć pozycję Uruchom programy dla starszych wersji systemu Windows i uruchomić stosowne narzędzie. Wygodnie napisany konfigurator poprowadzi przez kolejne etapy.

zgodność

Jeśli aplikacja jest już zainstalowana i skrót do niej znajduje się na pulpicie można również wywołać menu kontekstowe poprzez kliknięcie prawym klawiszem myszy i wybrać opcję Rozwiąż problemy ze zgodnością a następnie znów postępować zgodnie z instrukcjami.

 

Natomiast, jeśli dopiero chcemy zainstalować program, a aplikacja instalacyjna nie chce się uruchomić w środowisku Windows 7, to musimy odszukać plik instalacyjny, który w 99% przypadków nazywa się Setup.exe lub Install.exe i podstępować tak samo, jak w przypadku już obecnych na dysku aplikacji.