Jaka jest różnica między Windows 7 32 bitowym a 64 bitowym?

Betriebssystem © Matthias Buehner

Różnica między systemami 32 i 64 bitowymi leży przede wszystkim w wydajności i możliwości obsługi zasobów. Jednakże system 32 bitowy jest możliwy do uruchomienia na każdym obecnie stosowanym komputerze, a 64 bitowy jest możliwy do obsłużenia tylko przez odpowiednio zaawansowane procesory. I właśnie w sposobie przetwarzania danych przez procesor leży największa różnica między tymi systemami.

 

Zanim jednak poruszmy kwestię zalet i wad tych systemów, warto jest w ogóle sprawdzić, czy na naszym komputerze będziemy mogli uruchomić 64 bitową wersję systemu Windows 7. W tym celu wchodzimy w Panel sterowania a następnie wpisujemy w pole wyszukiwania Informacje wydajności i narzędzia i klikamy w tę opcję. Kolejnym krokiem jest wybranie Wyświetl i wydrukuj szczegóły. W sekcji System w obszarze Typ Systemu sprawdzamy obecnie uruchomioną wersję. Jeśli jest to 64 bitowa, to jesteśmy od razu na wygranej pozycji. Jeśli jednak nie, to sprawdzamy pole Obsługa 64 bitów i dowiemy się, czy nasz sprzęt jest w stanie to obsłużyć.

Betriebssystem © Matthias Buehner

Największą zaletą systemów 64 bitowych jest możliwość obsługi większej niż 3 GB ilości pamięci RAM. Także, ale to wynika już ze specyfikacji procesora, o wiele szybciej zachodzą wszelkie procesy. Procesory przystosowane do obsługi 64 bitowych systemów o wiele lepiej radzą sobie także z wieloma zadaniami wykonywanymi jednocześnie. Dlatego zaleca się wykorzystanie Windows 7 64bit dla osób, które mają otwarte jednocześnie klika okien, z których każde potrzebuje zasobów.

 

Należy przy tym wszystkim jednak pamiętać o tym, iż sterowniki muszą zostać zaktualizowane do ich 64 bitowych odpowiedników, gdyż 32 bitowe nie będą działać. Podobnie jest również z oprogramowaniem antywirusowym, które zwykle ma problemy z adaptacją. Oprócz tego, niemalże każde inne programy i gry działają na obu rodzajach.