Formatowanie dysku twardego

format 2

System po dłuższym czasu użytkowania potrzebuje formatu, ponieważ przeszło przez niego za pewne sporo programów, gier innych plików, które nadal gdzieś są zagubione w systemie przeciążając jego prace. Chcesz aby twój komputer działał tak jak na początku wystarczy zrobić pełny format aby powróciła dawna moc naszego PC.

Jeżeli posiadasz piosenki, zdjęcia lub inne pliki, które chciałbyś zachować to zalecam nagranie ich na płytę CD/DVD lub urządzenie przenośne Pendrive MP3. Format spowoduje usunięcie wszystkich plików z komputera, a następnie należy zainstalować system operacyjny, na którym będziemy chcieli pracować. Skopiuj również zakładki z przeglądarki, jeżeli posiadasz ich sporo i nie pamiętasz wszystkich adresów to warto zrobić to, aby potem zaoszczędzić czasu na poszukiwaniu witryn.

Dysk twardy najczęściej formatujemy podczas instalacji nowego systemu operacyjnego wkładamy płytę do napędu i resetujemy komputer. Podczas uruchamiania pojawi się czarne okienko zostanie poproszeni o naciśniecie dowolnego klawisza do rozruchu systemu klikamy dowolny klawisz np. space.

Windows XP

W sytuacji, gdy zdecydowaliście się na instalacje Windowsa XP to formatowanie będzie wyglądało w następujący sposób. Po uruchomieniu płyty instalacyjnej Windows XP zostaniemy poproszeni o podzielenie na partycje naszego dysku twardego,wcześniejsze usuwamy. Kolejnym krokiem jest formatowanie dysku, na którym postanowimy zainstalować system. Gdy formatowanie zakończy się rozpocznie się instalacja systemu.

format 1

Windows 7

Dla systemu Windows 7 formatowanie wygląda w bardzo prosty sposób. Po uruchomieniu płyty instalacyjnej pojawi się okienko,które będzie pokazywać, ile posiadamy obecnie partycji. Zalecamy aby usunąć wszystkie, a następnie utworzyć nowe być może chcecie ich mieć mniej lub więcej niż wcześniej. Kolejne czynności to instalacja.

format 2