Antywirusy 2014 – testy i poradniki – zabezpiecz się !

rankingantywirusow

Chroń się! Najlepsze antywirusy.

 

Dopóki nie przywali w nas samochód, gdy będziemy spokojnie przechodzić sobie na zielonym świetle ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków, dla większości z nas wydawać się będzie niepotrzebnym wydatkiem. Wiele osób w podobny sposób podchodzi do oprogramowania antywirusowego. Dopóki pecet hula, dopóki pliki nie zostały zarażone, dopóty nie dbamy szczególnie o jakość i aktualizację takiego oprogramowania. Problem zauważymy dopiero wtedy, gdy gdzieś zniknie album ze zdjęciami z naszych ubiegłorocznych wakacji, albo praca dyplomowa zostanie wykasowana przez nieprzyjaznego wirusa, który poczuł się doskonale w naszym komputerowym systemie. Ochrona antywirusowa to przede wszystkim profilaktyka. Wczesne wykrywania to mniejsze ryzyko poważnej operacji. No dobrze, ale jaki produkt z bogatej listy ogólnodostępnych oprogramowań do ochrony komputerów wybrać? Płatny, czy darmowy? Polecany przez większość, czy może mniej popularny, ale skuteczny? Na którą agresywną reklamę producenta się skusić?

 

rankingantywirusow

Przede wszystkim, warto zdać sobie sprawę z tego, że tylko legalna, a tym samym płatna wersja oprogramowania daje nam pewne zabezpieczenie przed wirusami. Wiem, nie brzmi to optymistycznie. Wkoło tyle wydatków. Rura cieknie pod zlewem, przyszedł rachunek za prąd, a w szkole naszego dziecka ciągle chcą jakąś kasę na komitet rodzicielski. Shit happens. Jednak z drugiej strony, zdobywając płatny, skuteczny antywirus możemy bez obaw realizować bankowe przelewy, możemy mieć pewność, że nasze dane nie trafią w niepowołane ręce, a tym samym możemy spać spokojnie.

 

Co oferuje nam rynek, spośród jakich produktów warto wybierać? Specjaliści z serwisu komputerswiat.pl przez pół roku testowali takie oprogramowania i w sierpniu tego roku przygotowali rzetelne zestawienie wyrobów, na jakie warto postawić. Programy były sprawdzane w trzech kategoriach, a więc – bezpieczeństwo, obciążenie systemu i użyteczność. Specjaliści w każdej kategorii przypisywali programom punktację od 0 do 6 pkt. Najwięcej punktów zgromadził program Bitdefender Internet Security, który zdobył aż 17,2 punktów na 18, które można było uzyskać. Tuż za nim uplasował się produkt Kaspersky Lab, a ostatnie miejsce na podium zajął Norton. W pierwszej dziesiątce znajdują się również takie doskonale nam znane systemy jak – Avast, AVG, G Data, czy też Panda i Eset. Pełną listę, oraz szczegóły punktacji można znaleźć w tym artykule – http://www.komputerswiat.pl/artykuly/redakcyjne/2013/08/przez-pol-roku-testowali-antywirusy-ktory-najlepszy.aspx

 

Skoro już wiemy spośród jakich systemów warto wybierać, odpowiedzmy sobie na pytanie – ile taka przyjemność kosztuje? Ile trzeba zapłacić za swoje bezpieczeństwo w sieci? Jednym z droższych programów jest Kaspersky, za którego trzeba zapłacić niecałe 60 dolarów. Zdecydowanie tańszą alternatywą będzie Bitdefender, kosztujący już niecałe 30 dolarów, albo Panda za 36 dolarów. Dużo? Mało? Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. W każdym razie jest w czym wybierać.

 

Oczywiście jest jeszcze jedna opcja. Jak wykorzystywać antywirus legalny, płatny, ale nie wydać na to ani jednej złotówki? Internet to miejsce dla ludzi kreatywnych, więc nie dziwi fakt, że powstała specjalna, bezpieczna metoda, dla ludzi chcących zaoszczędzić. Producenci przygotowali dla użytkowników wersję testową tzw. trial. Oznacza ona, że na 30 dni możemy uzyskać dostęp do wszystkich funkcji jakie daje wersja komercyjna za free. Co po upływie okresu testowego? Pojawi się formularz przekierowujący nas rzecz jasna do wersji płatnej i skończy się dzień dziecka. Ale! Można oszukać przeznaczenie, odinstalować antywirusa i wybrać kolejnego z listy TOP 10 i znowu zdecydować się na wersję trial – 30 dni za darmo. I tak w kółko, aż wyczerpiemy limit wszystkich programów, które przewidują wersję testową. Taki pomysł, może dać nam zupełnie darmową ochronę komputera na wszystkich poziomach przez jakieś pół roku.

 

Nie wszyscy jednak lubią kombinować. Z pewnością wśród nas są osoby, które wolą zapłacić, ale zyskać za to święty spokój. Dzięki tym dwóm opcjom każdy internauta będzie mógł wybrać najdogodniejsze rozwiązanie dla siebie. Przede wszystkim, warto jednak pamiętać o tym, że antywirusem trzeba się zająć. Odkładanie tego tematu na ostatnią chwilę, tak jak przykrego obowiązku może skończyć się źle dla naszego dysku twardego, a tym samym dla naszych partykularnych interesów. Najlepsze antywirusy z wersją testową aktualizowane są okresowo w specjalistycznych porównywarkach, dlatego warto trzymać rękę na pulsie.